AdSense ads.txt Uyarısı Nasıl Giderilir?

Adsense son günlerde kullanıcılarının genelinin karşılaştığı ads.txt uyarısı giderme konusunda sizlere hazırladığımız çözüm yöntemine geçmeden önce bu uyarının ne anlama geldiğini öğrenelim. Kazançlarınız risk altında uyarısını gördüğünüzde endişelenmenize gerek yok bu bir hata değil sadece bir uyarıdır.

Dijital reklamcılık alanında reklam sahtekarlığı olarak bilinen ad fraud, sadece yayıncılar için değil aynı zamanda reklam verenler içinde yüksek derecede tehdit oluşturuyor. Bu sahtekarlık girişimleri nedeni ile reklam verenlerin milyonlarca dolar kayıp yaşadığını biliyor muydunuz? Yaşanan bu kayıplar sonucunda genel olarak yayıncılarda etkileniyor. Adsense hesabınıza giriş yaptığınızda karşınıza çıkan bu uyarı bu gibi sahtekarlık girişimlerinin önüne geçmek için planlanmış olan bir çözüm yoludur.

Ads.txt Kullanmak Zorunlu mu?

Adx.txt dosyası oluşturmak ve yüklemek her ne kadar zorunlu gözükmese de kullanıcıların yaşanacak sahtekarlık girişimlerinden olumsuz etkilenmemesi için bu dosyayı ana dizinlerine yüklemeleri tavsiye edilir. Oluşturulması ve yüklenmesi oldukça basit olan bu dosya reklam gelirlerinizi artırma konusunda veya reklam gelirlerinizin olumsuz etkilerden korunması için şarttır. Peki bu dosyayı nasıl oluşturabilir ve ana dizinine yükleyebilirim? Hemen Adsense ads.txt uyarısı nasıl giderilir detaylı bir şekilde sizlere aktaralım.

Adsense ads.txt Uyarısı Giderme ve Dosya Oluşturma

Ads.txt dosyası oluşturmak ve hesabınızdaki uyarıyı gidermek için izlemeniz gereken birkaç adım var.

Yayıncı kimliğinizi öğrenmek için Adsense hesabınızdaki sol menüden sırası ile “Hesap” –  “Ayarlar” –  “Hesap Bilgileri”  seçeneklerine giriş yapın ve sağ tarafta açılan pencereden “Yayıncı Kimliği” alanında bulunan satır size ait olan yayıncı kimliğinizdir.

Sonrasında oluşturduğumuz metin belgesini ads.txt olarak kaydediyoruz.

Ads.txt Dosyası Yükleme

Oluşturduğunuz dosyayı alan adınızın kök dizinine yüklemeniz gerekmektedir. Örnek olarak benimalanadım.com web sitesinin benimalanadım.com/ads.txt olacak şekilde ana dizine yüklediğinizden emin olun.

Yükleme işleminden sonra dosyanın yüklendiğinden emin olmak için lütfen benimalanadım.com/ads.txt url’sini ziyaret edin. Yükleme aşamasında herhangi bir sorun oluşmaması durumunda ve url ziyaretinin başarılı sonuç vermesinin ardından yükleme işleminin de sonuna geliyoruz.

Hesabınızda bulunan uyarı bu işlemleri yapmanızın ardından 2 hafta ile 4 hafta arasında kaybolacaktır.

Exit mobile version