1. Ana Sayfa
  2. Donanım
  3. ASUS Yapay Zeka Hızlandırıcı Kartlarını Duyurdu Dünyanın İlk Tak Çalıştır Kartları

ASUS Yapay Zeka Hızlandırıcı Kartlarını Duyurdu Dünyanın İlk Tak Çalıştır Kartları

ASUS Yapay Zeka Hızlandırıcı Kartlarını Duyurdu

ASUS, yapay zeka hızlandırıcı kartlarını duyurdu. Saniyede 64 teraflop işlem gücü ile ve 2 farklı model olan bu kartlar, Kullanımı kolaylığı ile ön plana çıkıyor.

Sektörün en önemli isimlerinden biri olan ASUS, dünyada bir il olacak olan PCI Express 3.0 yapay zeka hızlandırıcı kartlarını duyurdu. 2 farklı model olan bu kartlar isim olarak CRL-G18U-P3DF ve CRL-G116U-P3DF olarak adlandırılıyor. Saniyede 64 teraflopa kadar işlem sağlayan bu kartlar yapay zeka senaryolarında büyük rol oynuyor. Yapay zeka hızlandırıcı gücünü Google Edge TPU işlemcisinden alıyor.

Yapay zeka algoritma ve uygulamalara odaklı olarak tasarlanan Google Edge TPU, işlem verimliliğini artırırken ayna zamanda güç tüketimini de düşürmektedir. Uygulama geliştirme esnasında büyük kolaylıklar sağlayan bu kartlar son tüketiciler tarafından satın alınabiliyor.

ASUS Yapay Zeka Hızlandırıcı Kartı Görüntüsü

ASUS Yapay Zeka Hızlandırıcı Kartı Görüntüsü

Tasarımsal olarak aynı olan 2 farklı model, güç yönetiminde yolları ayırıyor. 36 watt güç tüketimine sahip olan CRL-G18U-P3DF saniyede 32 teraflop işlem yapıyor. Diğer yandan 52 watt güç tüketimine sahip olan CRL-G116U-P3DF saniyede 64 teraflop işlem yapıyor.

İş gücünün çok yüksek olduğu yapay zeka sektörü çok güçlü bilgisayarlara ihtiyaç duyuyor. Asus mühendisleri ise bu durum sebebi ile bu hızlandırıcı kartlarda özel tasarım kullanmaktalar. Bu tasarım sayesinde oluşan yüksek ısı aşırı hızlı bir şekilde sistemden uzaklaştırılıyor. Ve haliyle geliştiriciler gözünden bakıldığında bunun yüksek performans sunduğu görünmektedir. ASUS, 2 model yapay zeka hızlandırıcılarını duyurdu fakat fiyatları konusunda bir açıklama yapılmadı.

Yorum Yap

Yorum Yap