İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır?
  3. IP Adresi Nasıl Değiştirilir? Android, iOS, Masaüstü

IP Adresi Nasıl Değiştirilir? Android, iOS, Masaüstü

IP Adresi Nasıl Değiştirilir? Android, iOS, Masaüstü

IP adresi nasıl değiştirilir, internete erişim sağladığımız her cihazın bir dinamik IP (Internet Protocol Address) adresi mevcuttur. Cihazların bu protokolde veri alışverişi yapmalarını IP adresleri sağlamaktadır. İnternete erişim sağlayabilen tüm cihazların erişim sırasında kullandığı bir dinamik IP adresi vardır ve bu IP adresleri değişkendir.

İnternette gezinirken IP adresinin sürekli değişmesi adresin dinamik sıfatını almasındaki en büyük etkendir. İnternete her bağlantı sağladığınızda Dinamik IP adresiniz müsait olan IP adresi ile değişmekte ve bu döngü sürekli tekrar etmektedir.

Dinamik IP adresleri değişken iken statik IP adresleri değişken olmayan sabit IP adresleridir. Statik IP adresleri manuel olarak yetkili tarafından el ile atanırken dinamik IP adresleri sunucuya ait olan yazılım tarafından otomatik olarak atanır.

IP adresi nasıl değiştirilir?

Sadece cihazların birbirleri arasında veri alışverişinden ziyade IP adresi bir web sitesine erişimde kullanılabilmektedir. IP adresleri kullandığımız cihazın seçici özelliğini temsil ederken parmak izimiz gibi düşünürsek benzersizdirler. 8 bitlik sayılarla ifade edilen ve 254’ten yüksek olamayacak olan IP adreslerinin genel formu 00.00.000.000 şeklindedir.

IP adresini değiştirerek ülkemizde yasaklı olan web sitelerine erişim sağlayabilir veya yasaklı olduğumuz bir siteye erişim sağlayabiliriz. IP adresimizin engelli olduğu bir web sitesine erişim sağlamak için yine IP adresi değiştirmemiz sonucunda erişim sağlayabiliriz.

IP Adresimizi Nasıl Öğrenebiliriz?

IP Ögrenme

Kullanıcılar günümüzde IP adreslerini kolayca öğrenebilirler. Kullanıcı çeşitli uygulamalar, web araçları ve arama motorları üzerinden basit bir sorgu sonucunda IP adreslerini öğrenebilir. Bahsettiğimiz IP adresi öğrenme yolları genel IP adresleri için geçerlidir. Gizli IP adreslerinin tespiti genel IP adresi kadar kolay değildir. Toparlamamız gerekirse gizli IP adresi modemimizde tutulur ve ardından internete genel IP üzerinden erişim sağlanır. Peki bu adresleri nasıl değiştirebiliriz hemen ona da değinelim.

Genel IP Adresi Nasıl Değiştirilir?

Genel IP adresinin internete erişim sağladığınızda diğer cihazlarla veri alışverişi yaptığını dile getirmiştik. Bu adresi gizlemek isterseniz VPN veya Proxy kullanılabilir. İnternet ortamında bunları sağlayan çok sayıda program, uygulama ve eklenti mevcut.

Android Cihazlarda IP Adresi Nasıl Değiştirilir?

Öncelikle IP adresinizi öğrenmek için herhangi bir tarayıcı aracılığı ile bir arama motoruna “IP adresim” yazarak adresinizi öğrenebilirsiniz.

IP adresinizi değiştirmek için telefonunuzdan “Ayarlar” kısmına giriş yapın ve ardından sırası ile “Ağ ve İnternet” – “Wifi” seçeneklerine girin.

Android IP Değiştirme

Bağlı olduğunuz Wifi ağı üzerine basılı kalın ve çıkan seçeneklerden “Unut” seçeneğini seçin. Ardından sırası ile “Kullanılabilir Wifi Ağları” listesinde karşımıza çıkan “Gelişmiş Seçenekler” – “DHCP” seçeneğine girin. Açılan pencerede “Statik” kısmını seçin ve gerekli IP alanlarını doldurun. Son olarak Wifi ağına tekrar bağlanın.

iPhone Cihazlarda IP Adresi Nasıl Değiştirilir?

IOS işletim sistemine sahip cihazınızdan “Ayarlar” ardından “Wifi” seçeneğine girin. Ardından bağlı olduğunuz ağın yanında bulunan “i” simgesine tıklayın ve çıkan seçeneklerden “IP yapılandır” tıklayın.

IOS IP Değiştirme

Açılan pencerede “Manuel” seçeneğini seçtikten sonra “IP Adresi” kısmına dilediğiniz adresi girebilirsiniz.

Bilgisayardan IP Adresi Nasıl Değiştirilir?

Bilgisayarınızdaki bu IP adresi modemden gelen adrestir. Sağ altta bulunan “Ağ simgesine” sağ tık yapın ve ardından “Ağ ve İnternet Ayarlarını Açın” seçeneğine giriş sağlayın.

Bilgisayar IP Değiştirme

Ardından Açılan pencerede sırası ile “Durum” – “Ağ ve Paylaşım Merkezi” bölümlerine giriş yapın.

Bilgisayar IP Değiştirme 2

Bu yöntemin kısa yolu da mevcuttur. Klavyeniz üzerinden Windows+R tuşlarına basarak Run penceresinde açabilir ve ardından aşağıdaki kodu boş alana yapıştırarak çalıştırabilirsiniz.

control.exe /name Microsoft.NetworkAndSharingCenter

Run Sekmesi

Ardından açılan pencerenin sol menüsünde bulanan “Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştirin” bölümüne tıklayın.

IP nasıl değiştirilir

Açılacak pencerede bağlı olduğunuz ağı seçerek “Ayrıntılar” kısmına giriş sağlayın. Son olarak açılan pencerede “IPv4 Adresi” bölümünde IP adresinizi görüntüleyeceksiniz ilgili kısma tıklayıp değiştirebilirsiniz.

IP Nasıl Değiştirilir

Yorum Yap

Yorum Yap