Korku Ve Titreme

Kierkegaard, Johannes de silentio ismini kullanarak yazdığı korku ve titreme yayına alınma tarihi 1843 yılında olmuştur. İçeriğinde iman ve dindarlık kavramları ele alınmaktadır. Dinimizde çok önemli noktada yer alan Hz. İbrahim, oğlu İshak’ı kurban etmesini anlatır.

Soren Kierkegaard, Türkiye genelinde tanınmış veya en iyi filozof listesine girmiş birisi değildir. Ancak varoluş araştırmalarını yapan ve bu felsefenin en etkili isimlerinden birisidir.

Korku ve Titreme, Hz. İbrahim peygamberimizin dinine göre canından çok sevdiği oğlu İshak’ı kurban etmesini ele almaktadır. Allah için kurban edilecek oğlunun felsefi ve dini yönlerini araştırarak, varoluş çalışmaları sürdürdüğü bilinir. Anlatılan ve araştırılarak elde edilen bilgiler dahilinde sonuçları irdeleyerek kendince analiz yapar. İmanın ne olduğunu kavramaya çalışırken ve ne olduğunu anlama çabalarında ise Hz. İbrahim’in kıssasına denk gelir.

Hz. İbrahim, dini inancına sadık ve öz oğlunu kurban edecek kadar saygılı olduğu Allah için böyle bir durumu göze almasının amacını araştırarak detaylarını paylaşmaya çalışıyor. Birisinin canından çok sevdiği oğlunu dini inancı için neden kurban etmeye çalışır. Felsefi yönden araştırdığında ise evrensele rağmen sergilenen davranışın olumlu olmadığını ve kurban edilmesinin mantıklı olmadığını düşündüğünden bahsetmiş.

Dini inancın için bir evladın kurban edilmesini ve bu inanca sadık kalmak için böyle bir hareketin gerçekleştirilmesinin anlamı olmadığını belirtiyor.

 

Korku ve Titreme Kitap Detayları

Yazar: Soren Kierkegaard

Dil: Türkçe

Tür: Dini

Sayfa: 216

Yıl: 2017

Exit mobile version