1. Ana Sayfa
  2. Yazılım
  3. Uyku Moduna Girmeme Problemi Çözüldü

Uyku Moduna Girmeme Problemi Çözüldü

Uyku Moduna Girmeme Problemi Çözüldü

Windows kullanıcıları bilgisayarlarına herhangi bir kontrolcü bağladıklarında uyku moduna girmeme problemi 3 yıldır devam ediyordu. Kullanıcıların bu problemi sürekli aktardıkları, fakat 3 yıldır bu probleme çözüm bulamayan Windows hala sorunun kaynağını bilmiyor veya bulamıyor.

Uyku moduna girmeme problemi ile şans eseri karşılaşan bir yazılım mühendisi. Sorunun neden kaynaklandığı üzerine çalışmalara başlayıp problemin kaynağını kısa sürede buldu. Yazılım mühendisi sorunu sadece 1 byte boyutundaki bir dosya ile sonlandırdı. Yazılım geliştiricisi bulduğu çözümü paylaşmayı ihmal etmedi.

Windows’un 3 yıldır çözüm üretemediği hatanın çözümünü Kanada’da yaşayan Dimitry Safonov kısa bir süre içinde çözdü. Geliştiricinin yaptığı açıklamada Microsoft Flight Simulator Oynarken, uçuş kontrolcüsünü bilgisayarına bağladı. Ardından bilgisayarının uyku moduna girmediğini fark ettiğini söyledi.

3 Yıllık Hatayı 2 Günde Sonlandırdı

Uyku Moduna Girmeme Problemi Çözüldü

Yaşadığı problem sonrasında çözüm aramaya başlayan yazılım geliştiricisi, problemin genel olduğunu ve daha önce bu sorunla karşılaşan insanların paylaşımları ile karşılaştığını belirtti. Hız kesmeden araştırmalarına devam eden geliştirici 2 günlük bir sürenin ardından çözüme ulaştı.

Sorunla karşılaşan kullanıcıların internetteki paylaşımlarının bakıldığında sorunun NVIDIA ShadowPlay de olduğunu gösteriyordu. Bilgisayara bağlı bir kontrolcü varsa ve ShadowPlay aktif seçenekte ise mevcut problemi oluşturuyordu. Aynı şekilde bağlı bir kontrolcü varken ShadowPlay devre dışı seçeneğinde uyku modu problemi sonlanıyordu.

Dimitry araştırmaları sonucunda problemin RAW Input kaynaklı olduğunu doğruladı. NVIDIA’nın uygulamasında yer alan bir fonksiyon (RegisterRawInputDevices) ön planda olan uygulamanın önceliğini yok sayarak klavyeden gelen (RAW) olaylarını alıyordu. Bunu doğrulamak adına testlerine devam eden geliştirici emin olmak için DirectInput’ta aynı problemi yaratarak uyku modu probleminin oluşup oluşmayacağını test etti. Test sonrasında uyku problemi ile karşılaşan Dimitry artık sorunun kaynağından emindi.

Uyku Moduna Girmeme Problemi 1 byte Boyutundaki Dosya İle Çözüldü

Uyku Moduna Girmeme Problemi Çözüldü

Dimitry, uyku modu problemini ‘libcef.dll’ dosyasında küçük bir değişiklik yaparak sonlandırdı. 3 yıldır çözüm bulamayan problem 2 günlük bir çalışma sonrasında 1 byte boyutunda bir dosya ile sonlandırıldı. Sizlerde bu problemi yaşıyor iseniz buraya tıklayarak çözüm dosyasını indirebilirsiniz.

 

NOT: PowerShell dosyasını açmadan önce lütfen ShadowPlay’in devre dışı olduğunu kontrol ediniz.

Yorum Yap
Yazı Kaynakları
https://details-of-note.blogspot.com/2020/12/nvidia-3-year-old-bug.html

Yorum Yap