1. Ana Sayfa
  2. Yazılım
  3. Yüklü Ses Çıkış Aygıtı Yok Hatası Çözümü

Yüklü Ses Çıkış Aygıtı Yok Hatası Çözümü

Yüklü Ses Çıkış Aygıtı Yok Hatası Çözümü

Yüklü ses çıkış aygıtı yok hatası ile Dell ve HP kullanıcılarının daha çok karşılaştığını ve bu hatanın Windows güncellemesi ardından ya da ses sürücüsünün eksik, hatalı kurulması sonrasında oluşabiliyor. Peki bu sorunu gidermek için neler yapılabilir gelin hep birlikte uygulayalım.

Günlük hayatımızın vazgeçilmezi olan ve özellikle iş ve günlük yaşantımızda sürekli ihtiyaç duyduğumuz bilgisayarlar, yazılım veya donanım sorunlarını da sürekli karşımıza çıkartmakta. Yüklü ses çıkış aygıtı yok hatası bunlardan sadece birisi ve yapılan araştırmalara göre genellikle Dell ve HP Marka bilgisayarların karşılaştığı bir sorun olabiliyor. Problemin çözümü konusunda sizlere 5 yöntem sunacağız umarız problemi kalıcı olarak gidermenizde sizlere yardımcı olabiliriz.

Bir güncelleme sonrası, ses sürücülerinin devre dışı kalması veya sürücülerin güncel olmamasından kaynaklanan problemin birçok çözüm yolu bulunmakta bu yazımızda sizlere bunlardan bahsedeceğiz.

Yüklü Ses Çıkış Aygıtı Yok Hatası Çözüm Yolu #1

Sağ alt konumda bulunan ses ikonuna sağ tıklayın ve ardından ses sorunlarını gider seçeneğini seçin. Açılan pencerede sorunu gidermek istediğiniz ses aygıtını seçin ve ilerle butonuna tıklayarak ilerleyin.

Çıkış Aygıtı Yok Hatası Çözümü 1

 

Bu yöntem ile seçili olan aygıt ile ilgili yazılımsal veya donanımsal bir hatanın var olup olmadığını raporlayabilirsiniz. Sorun giderici tarafından sunulacak rapor doğrultusunda sorunu çözmeye 1 adım daha yaklaşabilirsiniz.

Yüklü Ses Çıkış Aygıtı Yok Hatası Çözüm Yolu #2

Bilgisayarınızdan Windows+X tuş kombinasyonu ile açılacak pencereden Aygıt yöneticisi seçin. Aygıt yöneticisi üzerinden Ses, video ve oyun denetleyicileri sekmesine geçiş yapın ve sorunlu olan ses aygıtınıza sağ tık yaparak Sürücü güncelleştir seçeneğine tıklayın. Ardından Sürücüyü otomatik olarak ara butonuna tıklayarak ilerleyin.

Ses Çıkış Aygıtı Yok Hatası Çözümü 2

 

Yukarıda bahsettiğimiz güncelleme sonrası ses aygıtlarının güncelliğini yitirmesi sonrasında bu hata oluşabiliyor. Bu yöntem ile sorunlu ses aygıtınızın otomatik olarak güncelleyebilir ve sorunu çözebilirsiniz.

Ses Çıkış Yok Hatası Çözüm Yolu #3

Yöntem 2’de bahsettiğimiz adımları tekrarlayarak bu kez sürüyü güncelleştir seçeneği değil de Cihazı kaldır seçeneği ile sürücüyü cihazınızdan kaldırın ve Windows yeniden başlatın. Ardından Windows güncellemelerini kontrol ederek indirme işlemini tamamlayın.

Ses Çıkış Aygıtı Yok Hatası Çözümü 3

 

Yöntem 2’de olumsuz bir sonuç almanız durumunda yöntem 3 ile devam edebilirsiniz. Yöntem 3 ile sürücüyü cihazınızdan kaldırıp bilgisayarınızı yeniden başlatmanız eksik olan sürücü var ise Windows Update bölümüne indirilmek üzere yüklenecektir.

Ses Çıkış Yok Hatası Çözüm Yolu #4

Bilgisayarınızdan Windows+I tuş kombinasyonu ile Ayarlar sekmesini geçiş yapın. Güncelleştirme ve güvenlik butonuna tıklayıp ardından güncelleştirmeleri denetle kısmına tıklayınız.

Hata Çözümü 4

 

 

Bunu sürekli olarak yapmanızda fayda var çünkü windows’u sürekli aktif ve güncel tutmak donanımsal ve yazılımsal hataların önüne geçmek için büyük önem arz ediyor.

Ses Çıkış Yok Hatası Çözüm Yolu #5

Yukarıda bahsettiğimiz 4 yöntem sonucunda olumsuz bir sonuç elde etmeniz sonucunda. Ses cihazınızı farklı bir bilgisayar üzerinde test ederek sorunun bilgisayarınızdan veya ses cihazınızdan olup olmadığını doğrulayın. Zira farklı bir bilgisayarda sorunsuz çalışması halinde bilgisayarınızdaki problem için bir teknik servise göstermeniz gerekecektir.

Fakat ses cihazınız farklı bir bilgisayarda da aynı problemi yaratıyorsa farklı bir ses cihazı ile test yapabilirsiniz. Garantili bir ürün kullanıyorsanız teknik servis öncesinde garantiye göndermenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap